neděle 31. května 2009
Taverna až do rána
pátek 29. května 2009
Na exkurzi do třetice
Druhý den pak přinesl stejný program jako ten první – sběr živočichů na útesech, koupání a studium na zahradě. Opět jsme si s Natálií připadaly jako vetřelci, nikdo si nás moc nevšímal, natož aby nám něco přeložil či vysvětlil, takže jsme zas na všechno koukaly jak tydýti. Večer se pak grilovalo, přišla řada na druhýho lahváče, a když jsme se pak večer bavili o velikonočních zvyklostech, pobavila jsem všechny tím, že jehněčí sice nejíme, ale aspoň místo toho pečeme beránka. Řehot na pět minut, no chápete to?
Poslední den dopoledne probíhali jakési prezentace studentů, tak jsme se zase trochu nudili. Naštestí začalo pršet, tak nás naskládali i s kuframa do busu a jelo se pak úplně na konec druhého prstu Chalkidik do přístavu, kde měl náš oblíbený profesor Giannis výklad o rybách a rybolovu. Poté následovalo frappé v taverně (tentokrát strašně a odporně hnusný, zlatí pankáči) a návrat do Thessalonik. Po cestě mě ještě čekalo překvapení – spolužačka čechořekyně a tak jsem si pěkně popvídala česky o zvyklostech u nás a tady, o lidech, mentalitě… hodně dobrý.
Vrátili jsme se docela pozdě, přesto jsem byla schopná jít ještě večer na jednu z posledních párty na Panepistimiu (další univerzita, nedaleko od té naší), kde měl být jako hlavní host pes Antonio (prý je mezi Erasmáky velmi známý, já ho však neznám). Antonio tam nebyl, nicméně před vchodem voněli souvlaki (něco jako kebab)….
úterý 26. května 2009
Výjímečný den
pondělí 25. května 2009
A zase jedna vtipná exkurze
sobota 23. května 2009
35 stupňů ve stínu
Osvěžena a promočená až na kůži jsem se vrhla do psaní protokolu, ale klid mi dopřán nebyl. Pravý výtah (a dokonce i levý výtah) zřejmě též zmožen vedrem, se totiž začal neustále zasekávat, a co chvíli někdo zvonil a chtěl vysvobodit. A tak jsme neustále sháněli pana hlídače a ten neustále někoho vysvobozoval, až se tam nakonec taky zasekl, čehož využily návštěvy a bez sebemenších problémů se dostaly na kolej. Zasekly se i holky, co jeli z pláže dneska výjimečně brzy, protože je tam neustále obtěžovali postarší nudisti. A zasekl se i Grešek, který vezl veškerý alkohol na dnešní oslavu svých narozenin a protože vysvobozování trvalo trochu déle a museli přijet hasiči, bude dnes večer na stole o několik piv méně…. A tak ani v sobotu nemá člověk trochu klidu.
pátek 22. května 2009
Jak utahat rodiče
Druhý den nás pak naprosto udolala prohlídka největšího klášteru Velký Meteoron, kde jsme narazili na skupinku mnichů na zájezdě, kteří se, stejně jako my, neustále někde fotografovali. Taťka málem dostal pokutu za to, že se převlíkal na parkovišti. Zajímalo by mě tedy, jestli taky málem dostali pokutu i řidiči, kteří svá auta zaparkovali tak, že jsme nemohli vyjet. Nám to ale zas až tak nevadilo, protože jsme měli v plánu procházku k opuštěnému klášteru, bylo sice docela vedro, ale cesta vedla lesíkem a mamka mohla všude možně obdivovat místní floru. Večer jsme se pak přesunuli k Volosu a na poloostrov Pilio, kde jsme poněkud beznadějně hned v první vesnici hledali nějaké bydlení. Bylo tu však jak po vymření, hotely zabedněný a tak jsme uspěly až v druhé vesnici. Poprvé jsem ocenila užitečnost řeckého kurzu. Babča ubytovatelka totiž uměla jen mono Grecia (jak sama povídala) a tak jsem ji navrhla cenu saranda evro (40 euro) za domacio a tria atoma (pokoj a tři lidi) a byli jsme všichni spokojení. Večer pak patřil procházce po vesničce Makrinitsa a domácímu vínu v jedné příjemné taverně.
Další den jsme strávili na Piliu a jak se nám v Makrinitse moc nelíbilo, tak se nám v ostatních vesničkách líbilo moc. Některé sice byli trochu turistické s hotely a tavernami, ale už to nepůsobilo nijak přehnaně, a protože jsme zde byli mimo sezonu, cestovalo se moc příjemně. Nejhezčí byla vesnička Kissoss, která, jak psal průvodce, se doslova utápěla v zeleni. Bylo tu pár taveren a ubytoven, ale jinak tu chcíp pes. V další vesničce jsme pak objevili největší a nejstarší platan v Řecku a navečer jsme se ještě vykoupali na krásné plážičce mezi skalami, kde se opalovalo několik starších důchodkyň nahoře bez. Pak už nás čekala cesta pod Olymp do Litochora, kde jsme nakonec splašili luxusní pokojík v malém penzionku. Celý den pak korunovala skvělá večeře v rybí taverně.
Poslední večer jsme se vrátili do Soluně, chvíli jsme hledali nějaký hotel v přilehlé průmyslové zóně, což bylo dost beznadějné, protože všechny zdejší hotely byly moc drahé. Ale nakonec se přece jen poštěstilo a hotel Gala vše zachránil. A tak jsem už odpoledne běhali po Thessalonikách, zašli do školy na frappé a na gyros a taky na trhy a do kostela. Mamka s taťkou pak zničení odjeli na hotel a já se neméně zničená odebrlal do sedmého patra, kde Terka slavila narozky.
neděle 17. května 2009
Kulturním barbarem proti své vůli
Druhý den se měla být u nás na fakultě vernisáž fotek a tak jsem vzala Máju a Jirku a šli jsme tam. Jenomže, přestože v programu bylo napsáno 15. vernisáž se konala už 14. – to bylo překvápko, takže zase nic, aspoň že fotky neutečou a tak jsme se místo slibované vernisáže podívali tedy alespoň na ně. Mája s Jirkou pak šli na kolej a já se vydala na polytechniku, kde měla být nějaká konference Erasmáků či co. Asi už nepřekvapí, že jsem běhala po škole jak tydýt a hledala, kde by to tak mohlo být. Naštvaná a vyčerpaná jsem se právě chystala k odchodu, když jsem potkala Aviho a společně jsme již onu záhadně schovanou místnost našli. A po konferenci následovala večeře (dovedete si to představit? Raut pro 200 lidí, co lidí – Erasmáků, kteří ty stoly vzaly útokem. Já se svou jemnou a neasertivní povahou jsem byla hned v úvodu vytlačena dvouma chlapama jak hora na trávník a ke stolům jsem se dostala, až když tam skoro nic nezbylo…) a po večeři hudba a tanec až do pozdních hodin…
V neděli zas měl být koncert našeho sboru (konečně tedy předvedeme toho Händla v plné kráse) což znamenalo, že dopoledne byla od 10:30 akustická zkouška s orchestrem. Přesné místo konání jsem nevěděla, ve svém harmonogramu jsem jen měla napsáno Moni Lazariston (název celé čtvrti) a bus 27. Bohužel jsem na poslední sborové zkoušce nebyla a ani jsem neměla na nikoho ze sboru telefon, takže jsem byla odkázána jen na svůj vlastní důvtip a orientační smysl. A tak jsem krátce po půl jedenácté obíhala divadlo ve výše jmenované čtvrti, abych zjistila, že zde není ani živáčka. Neměla jsem ani ponětí, kde jinde než v divadle by se mohl koncert konat. Se slzami v očích jsem si sedla na schody a přemýšlela, co budu dělat. Vždyť jsem už pozvala rodiče a kamarády a teď to prostě nevyjde jen kvůli tomu, že nemůžu najít, kde to je. Nicméně mi svitla naděje, zahlídla jsem totiž osobu mužského pohlaví, která také neustále obcházela divadlo, telefonovala a pod paží držela černé desky. Tak jsem si taky vyndala svoje desky a vydala se jí v ústrety. Nakonec se ukázalo, že to je taky sborista a že jde taky na zkoušku, jenže, jak právě zjistil, začíná až v půl 12. A tak nám vznikla pauza akorát tak na jedno kafe a já si oddychla, jak to všechno dopadlo. Večer pak koncert začal kupodivu načas, nakonec se konal ve venkovním divadle, a tak nás trochu rušily projíždějící motorky, letadla a neukáznění diváci. Nicméně velké finále se blížilo a já se už těšila, jak se nad Thessalonikama ponese známé a pompézní Halejuja. Když tu náhle se zvedl vítr a všude kolem začaly lítat noty, na jevišti vířilo listí a dirigentovy vlály vlasy, nicméně byl statečný, vůbec ho to nerozhodilo a bez mrknutí oka pokračoval v dirigování. Mě tedy, na rozdíl od dirigenta, celá situace docela vyvedla z koncentrace, popadaly mi noty a začala jsem se hrozně smát (a nebyla jsem sama). Za nedlouho se silně rozpršelo a všichni doslova utekli z jeviště i z hlediště. A tak mi byl opět odepřen silný kulturní zážitek.
sobota 16. května 2009
Návštěva
pátek 15. května 2009
Není ZOO jako ZOO
čtvrtek 14. května 2009
Kuřátka v troubě
pondělí 11. května 2009
Prapodivná exkurze
sobota 9. května 2009
Cesta do Atén a zase zpět
Cesta nočním vlakem byla jedním slovem strašná. Normálně v jakémkoli dopravním prostředku okamžitě usínám a je mi jedno kdy, na jak dlouho a v jaké poloze to je. Tady jsem však spát nemohla, sedačky se nedaly sklopit a i já jsem měla problém se tam nějak pohodlně nasoukat a tak jsem neustále okopávala svého souseda, mladého Řeka, který mě však nechtě okopával taky. Navíc se celou noc vydatně svítilo, vlak pořád někde zastavoval, což bylo doprovázeno hlasitým hlášením stanic, a uličkou pak neustále někdo chodil či projížděl vozík s občerstvením. A do toho klimatizace, takže mi navíc byla i docela zima…
Ale nakonec jsem to celé přežila a v Aténách na nádraží jsem se již v šest ráno spolu s Maruškou a Jirkou (a samozřejmě za vydatné pomoci kofeinu) pomalu dostávala mezi živé a vnímající. A bylo to třeba, poněvadž Atény jsou ještě větší, hlučnější a zmatenější než Thessaloniky třikrát dohromady. Ale i přesto jsme za chvilku stáli pod Akropolí, a obdivujíce Dionýsovo divadlo jsme se pomalu tlačili nahoru k panteonu. Pod Akropolí však vypuklo hotové peklo, najednou se tu objevilo několik desítek ba možná i stovek zájezdů (převážně důchodci, školy a Japonci) a všichni se neuvěřitelně tlačili nahoru, fotili všechno kolem sebe, jiní si zas hráli na chytrý rádia a podávali zájemcům v okolí podrobný výklad o řecké architektuře a kultuře. A v tom všem – věřte nevěřte – klidně polehávali a postávali místní psi, kteří vypadali, že jsou absolutně nad věcí. O Akropoli se ani rozepisovat nebudu, zmíním jen, že jsme to ve zdraví přežili a dokonce jsme se po prohlídce šťastně shledali. Venku mezitím probíhalo cosi jako detektivní hra mezi policajty a černochy, co před Akroplí nabízeli lidem načerno nejrůznější cetky. Pro nás diváky to však byla docela zábavná podívaná – černoši si mezi sebou předávali zboží, schovávali se po parku a policajti je mezitím lstivým způsobem naháněli. Agora pak oproti tomu všemu působila jako klidná oáza, i zde se však dali najít mouchy – nesmělo se tu jíst, fotit vtipný fotky se sochama (že, Jirko?) a ani si pospat na lavičce, což nás v tuto chvíli lákalo nejvíc. Po celé Agoře byly důmyslně rozmístění hlídači, a když se jim něco nelíbilo, zapískali na píšťalku (na nás asi třikrát). Ovšem psi si tu opět mohli dělat, co chtěli, asi Řekům očůraný ani posraný památky nevadí, nevím. Odpoledne jsme se pak pomalou procházkou vydali zpět na nádraží pro batohy a já měla za úkol domluvit ubytko, které jsme měli slíbené u Gianise přes Couchsurfing, který jsem tímto poprvé vyzkoušela. V osm hodin jsme tedy zvonili u činžáku kousek u akropole a otevřel nám mladý sympatický fotograf, který nás seznámil se dvěma Mexičany, co u něj taky bydleli. Byli jsme opravdu děsně unavení a tak jsme se po krátkém rozhovoru odebraly do pelíšku a konečně se vyspali.
Sobotní ráno jsme zahájili po řecku a to kafíčkem a koláčem v kavárně ve dvanáct hodin. Pak jsme si šli prohlídnout impozantní Diův chrám, odpoledne pak patřilo procházce v Place, což měla být malebná čtvrť, ale bylo to spíš přelidněné místo plné obchodníků a restaurací. Po cestě k archeologickému muzeu, jehož návštěvu jsme samozřejmě vynechat nemohli, jsme pak zabloudili na trhy, kde vlastně prodávali jen maso, ryby a mořské potvory. Strašně to tam smrdělo, bylo to fakt nechutný, všude ty střeva, hlavy, varlata, půlky, kuřata… humus. Aspoň jsem se zase utvrdila ve svém vegetariánství. Večer jsme pak ještě stihli vystoupat na vrcholek Lycavithos, odkud byl výhled na celé zářící Atény a Akropoli. Na byt jsme přišli docela pozdě, Gianis a asi šest jeho dalších hostů se již chystalo spát a tak jsme si zase moc nepokecali. Nicméně Gianis, který nám věnoval svou postel, spal sám ve spacáku na zemi mezi nimi a úplně štěstím zářil. Asi má hošt ění lidí ze všech koutů světa vážně moc rád.
V neděli jsme se jeli podívat do přístavu. Jenže když jsme chtěli přestoupit na metro, dozvěděli jsme se, že zrovna tenhle úsek metra dneska není v provozu a že si musíme vzít autobus. Byli jsme stejně zmatení jako ostatní, ale nezbývalo, než jít na bus. Místní nám tentokrát poradili špatně a tak jsme sice seděli ve správném autobusu, ale v opačném směru. Bohužel jsme na to přišli docela pozdě a tak jsme dopoledne příjemně strávili cestováním v autobuse. Odpoledne pak Maruška s Jirkou odjeli na Peloponés a já tak své poslední hodiny v Aténách strávila sama příjemnou procházkou po Filipově pahorku. Zde mě při západu slunka potkala nějaká stará paní a řekla mi, abych si dala pozor, takhle sama a večer v Aténách a že prý mě okradou (tomu jsem i věřila, protože před měsícem zde okradli Štěpánku, která tu taky byla jeden den sama). A tak jsem od této chvíle začala být paranoidní a rozhodla jsem se rychle odejít na nádraží, kde jsem se cítila už relativně bezpečně. Cesta na vlakáč však byla opravdu nepříjemná a bezpečně jsem se necítila, neustále jsem ignorovala dotěrná pozvání do baru na drink od nejrůznějších individuí a opravdu jsem se bála. Nakonec jsem o půlnoci šťastně seděla ve vlaku s peněženkou, mobilem i foťákem, abych již podruhé absolvovala tu strašnou cestu. No, příště až pojedu do Atén, noční vlak si brát rozhodně nebudu.
http://picasaweb.google.com/bara.valnohova/AtenySMajouAJirkou#
pondělí 4. května 2009
Segruša v Řecku 30.4.-5.5.09
SOBOTA
NEDĚLĚ
PONDĚLÍ